Palatab

Życie z tracheotomii – Canadian …

Życie z tracheotomii - Canadian ...

Tracheotomię jest zabieg chirurgiczny, aby utworzyć otwór (stomii) przez szyjkę do tchawicy (tchawicy), aby pomóc osobie oddychać. Probówkę umieszcza się za pomocą stomii, aby utworzyć nową drogę powietrza do płuc.

Lekarze mogą wykonywać tracheotomii, że zwęża górne drogi oddechowe lub zablokowane lub jako część zabiegu chirurgicznego usunięcia (krtań) krtani. Operacja polegająca na usunięciu krtani nazywamy laryngektomii.

 • Jeśli masz częściowego usunięcia krtani, stomia jest zwykle przemijające. Po odzyskane, lekarz usuwa rurkę, leczy stomii zamknięta i będzie można oddychać i mówić normalnie.
 • Jeśli masz całkowitej laryngektomii stomia jest trwały. Będziesz oddychać przez stomii i będą musiały nauczyć się mówić w nowy sposób.

Życie z tracheotomii wymaga pewnych zmian w swoim życiu. Większość ludzi ustawić dobrze i prowadzić normalne życie po mieli trochę czasu, aby przyzwyczaić się do zmian.

Różne rodzaje rur mogą być wprowadzane do stomii, w zależności od tego czy żołądek jest tymczasowe lub trwałe. Rura Tracheostomy służy do tymczasowego stomii. Rura laryngektomii służy do trwałego stomii. Większość rury są plastikowe i jednorazowe, ale mogą być używane przez kilka tygodni lub miesięcy, zanim trzeba je wyrzucić. To bardzo ważne, aby oczyścić i zmienić rury często, by zapobiec infekcji.

Ochrona stomii

Podczas oddychania powietrze jest zwykle czyszczone, ogrzewa się i zwilża się, gdy przechodzi przez nos i usta. Ze stomii, powietrze przechodzi bezpośrednio do tchawicy, bez zwilżone. Suche powietrze może zagęścić śluz, który jest w płucach i tchawicy, które mogą sprawić, że trudno oddychać. Woda, kurz, dym i innych cząstek w powietrzu może wejść do stomii, co kaszel osoba lub ssanie. Jeśli żołądek nie jest objęty śluzu zakaszlał z stomii bezpośrednio do atmosfery.

Można spróbować następujące chronić stomię i uniknąć tych problemów.

 • Przechowywać odpowiednio uwodniony pijąc co najmniej 2 litry wody dziennie. Będąc odpowiednio nawilżona pomaga utrzymać śluzu cienkie.
 • Spray sterylny roztwór soli do stomii, zgodnie z zaleceniami lekarza lub pielęgniarki stomii.
 • Użyj nawilżacze, szczególnie zimą, kiedy powietrze w pomieszczeniach może stać się sucha od centralnego ogrzewania.
 • Noś osłonę nad stomią. Stomią bib jest pianką obejmujące do stomii, że osoba spraye wodą. wymienniki ciepła i wilgoci (HME) są filtry, które mogą być umieszczone nad stomią.

potrzebna jest codzienna pielęgnacja stomii zachować stomię czyste. Przed wyjściem ze szpitala, będzie uczył się, jak:

 • usunąć, czyste i wymienić rurę
 • dbać o skórę wokół stomii
 • Skóra musi być czyste i wolne od kondycjonowaniu od śluzu stomii.
 • używać rurę ssącą do usuwania śluzu, jeśli to konieczne
  • Może to być potrzebne, jeśli masz katar.
  • Zespół opieki zdrowotnej powie Ci, jak często do pielęgnacji stomii powinno być zrobione.

   Osoba stomii może jeszcze kąpieli i prysznica, jak wcześniej, tak długo jak żołądek jest pokryta tak, że woda nie dostanie się do otworu. Można kupić specjalne tarcze prysznic dla tego celu.

   Dla mężczyzn, przy użyciu golarkę elektryczną pomoże uniknąć skaleczeń podczas golenia, czy szyja jest otępiały po całkowitym usunięciu krtani i szyi rozwarstwienia.

   Po całkowitym krtani, zdolność do zmiany zapachu, ponieważ powietrze nie przechodzi przez nos. Przez kilka tygodni po całkowitej laryngektomii nos może być ból i wyciek z nosa, jak tkanki dostosować się do braku przepływu powietrza. Jest to normalne i poprawi się z czasem.

   Smak będzie również mieć wpływ, ponieważ jest on ściśle związany z zapachem. Można spróbować poprawić smak poprzez:

   • dodanie większej ilości przypraw i ziół do potraw podczas gotowania
   • Wybierając mocniejsze w smaku form żywności, takich jak ser czy warzywa
   • marynowanie pokarmy, takie jak mięso i warzywa, w silnie przyprawione marynat

   chirurgii krtani może mieć wpływ, jak się czujesz w swoim ciele i może spowodować poważne zmiany w obrazie ciała. Jest to często mają obawy, lęki i niepokój o wyglądzie i funkcji zmienionego ciała. Niektórzy ludzie nawet mieć problemy patrząc na ich stomii na początku. Mówiąc o tych obawach i uczuciach, a wiedząc, że to zajmie czasu na dostosowanie może pomóc stać się bardziej komfortowo.

   Po odzyskaniu od zabiegu, większość ludzi z stomii może wrócić do pracy bez żadnych problemów. Jedynym wyjątkiem może być dla ludzi, którzy mają pracę, które dotyczą podnoszenia ciężkich. Podnoszenie wymaga osobie wstrzymać oddech, a ludzie ze stomią nie może tego zrobić. Niektórzy ludzie mogą potrzebować, aby wprowadzić zmiany do swojej sytuacji zawodowej.

   Jeśli miałeś laryngektomii całkowitej, należy zawsze przeprowadzić identyfikację, która wyjaśnia swój stan zdrowia. Może to być karta portfel lub biżuterii, takie jak bransoletki czy naszyjnika, który będzie ostrzegać ratowników do szczególnych potrzeb oddechowych kogoś ze stomią.

   RELATED POSTS

   • Życie po operacji tarczycy, operacji raka tarczycy.

    Szybkie przypomnienie tego co znajduje się na tej stronie Życie po operacji tarczycy Po każdej operacji trzeba czasu dla swojego ciała, aby odzyskać i rany się goić. Po operacji tarczycy nie…

   • Życie z FGM – Córki …

    FGM jest niezgodne z prawem w Wielkiej Brytanii i jest uznawany za formę znęcania się nad dziećmi. W trakcie praktyki mogą mieć wpływ na dziewczęta i kobiety na wiele sposobów i często są…

   • Życie ze stomią oddychania, oddychanie rury.

    Przed wyjściem ze szpitala Twój fizjoterapeuta i pielęgniarki będą uczyć, jak dbać o stomii i oddychaniem rurek. Pomaga ćwiczyć tyle, ile możesz. Będziesz wtedy wiedzieć, co zrobić, gdy wrócisz…

   • Nawilżane powietrze do tracheotomii …

    Pachnący _ Po tracheotomii, wielu pacjentów nie jest w stanie zgłosić pachnieć jak to miało miejsce wcześniej. Zmysł węchu lub węch . pozostają nienaruszone, ponieważ nie ma to wpływu z…

   • Życie z tracheostomijnej, leczenia tracheostomijnej.

    Air teraz przychodzi i wychodzi przez rurkę tracheostomijną i omija nos i usta. Decyzja, aby wykonać tracheotomii zostaną osiągnięte w wyniku badań i analiz. Istnieje wiele powodów, dla których…

   • Życie z POChP zmiany sezonowe …

    Według Everyday Health. zwiększona kaszel, spłycenie oddechu i produkcji flegmy może towarzyszyć zmiany pór roku i pogody. Można uniknąć lub zmniejszyć objawy w jeden z następujących sposobów:…

   Comments are closed.