Palatab

Lędźwiowego objawy bólowe

Lędźwiowego objawy bólowe

http://dx.doi.org/10.1590/S0004-282X2009000200018

Przejściowy lędźwiowo kręgi i bóle krzyża: pułapek diagnostycznych i zarządzanie zespołem BERTOLOTTI za

Dor lombar associada à vértebra de TRANSIçãlombossacra o: dificuldades nie DIAGNóstico e manejo da síndrome de Bertolotti

Daniel Benzecry de Almeida I; Tobias AléCIO Mattei I; Zniszczyćília Grando Sória I; Mirto Nelso Prandini II; André Giacomelli Leal I; Jerônimo Buzzeti Milano I; Ricardo Ramina I

I Klinika Neurochirurgii, Instituto de neurologia de Curitiba, Kurytyba, Brazylia PR
II Klinika Neurochirurgii / Neurologii Universidade Federal de S.ão Paulo, SãO Paulo SP, Brazylia

słowa kluczowe: bóle krzyża, region lędźwiowo, kręgosłupa.

OBJETIVO: Tak jakíndrome de Bertolotti é uma desordem CongêNita da Coluna kręgów caracterizada pela ocorrência de uma mega-apóFise transversa lombar em uma vértebra de aspecto transicional, que se artykulacji geralmente com o sacro ou com o osso ilíaco. Tal síndrome tem sido considerada possível causa de dor lombar.
MÉDO ZROBIENIA: NaáLise dos Casos de síndrome de Bertolotti que apresentavam dor lombar sem melhora com tratamento conservador e RevisãO dos Artigos publicados.
Resultados: Foram revisados ​​Cinco pacientes que nãO apresentaram melhora com o tratamento clínico, Sendo que dois foram submetidos à ressecçãO cirúrgica da mega-apóFise transversa. Considerando do eksperymentalnychência adquirida com Estes Casos, os Autores propõem um algoritmo para Diagnóstico e tratamento da Síndrome de Bertolotti.
CONCLUSÃO: ainda nãO há consenso sobre qual é para terapia mais apropriada wyjście Síndrome de Bertolotti. Em pacientes em que mega-APóFise parece ser origem da lombalgia, A ressecçãO cirúrgica parece ser um PROCEDIMENTO Seguro e efetivo.

Palavras-chave: dor lombar, regiãO lombossacral, Coluna kręgosłup.

Większość pacjentów jest bezobjawowa 1,2 i pomimo pierwszych dniach 1917 3. Opis niewiele jeszcze wiadomo o biomechanicznych skutków takiego nieprawidłowego kręgu i jego stosunku do dolnej części pleców. Zakłada się, że mogą pojawić się stopniowym zmianom biomechaniki kręgosłupa, generując nienormalnego przeciążenia Waga w stawowych ścianki i przylegających krążków międzykręgowych powodujących degenerację 4. Chociaż zespół BERTOLOTTI jest wrodzona nieprawidłowość, często klinicznie rozpoznawane dopiero po drugim dekadzie życia 5. niemniej jednak, istnieją dowody na to, że typowa poprzeczne mega Apophysis może być przyczyną bólów krzyża w regionie neo-artykulacji 6.

Ze względu na wieloczynnikową etiologię bólów krzyża u pacjentów z zespołem BERTOLOTTI jest, istnieje kilka opcji terapeutycznych, natomiast najbardziej odpowiedniego leczenia dla każdego przypadku, a także szczególnej roli chirurgicznej resekcji poprzecznej mega-apophysis w arsenału terapeutycznego, nadal przedmiotem kontrowersji.

Przegląd literatury zespołu w BERTOLOTTI została przeprowadzona za pośrednictwem bazy danych Medline TM. Następujące słowa kluczowe zostały użyte: syndrom BERTOLOTTI’S, lędźwiowo kręg przejściowy i lędźwiowego pleców.

Następnie przeanalizowano pięć pacjentów ze zdiagnozowanym zespołem BERTOLOTTI i biorąc pod uwagę stan kliniczny i chirurgicznego doświadczenia zdobyte w takich przypadkach proponujemy algorytmu diagnostyczno-terapeutycznego w celu prowadzenia chirurga w trakcie procesu decyzyjnego w ocenie bólu pleców i jej potencjalny związek z kręgu przejściowego.

W sumie 31 artykułów zostały pobrane z bazy danych Medline TM. Spośród nich wybraliśmy tylko studia napisanych w języku angielskim w zakresie diagnostyki i leczenia zespołu BERTOLOTTI, co zaowocowało 18 artykułów zmienionych 1,2,6-21.

39-letnia kobieta została przyjęta do szpitala skarżąc się z 5-lat ciężkim bólem krzyża. Ból był opisany jako stały, tępy, a zlokalizowane na paramedian prawej stronie. To pogorszyło, gdy pacjent przeprowadzono rozbudowę lub lateralizacja jej powrotem do tego samego boku mega-apophysis, stanął na dłużej niż 30 minut lub po wysiłku fizycznym. Pomimo stosowania NLPZ i opioidy, ból pozostał niezmieniony. Egzaminy obrazowe wykazały poprzeczną mega Apophysis po prawej stronie na L5 odpowiadającej dokładnie do punktu bólu i tkliwości. Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) przedstawiono żadnej większej degeneracji dysku lub innych kręgów nieprawidłowości. Środek znieczulający badawczego lędźwiowego przeprowadzono w punkcie neo-przegubowy, który zapewnia całkowitego znieczulenia przez 2 godziny. Tylko niewielka ilość (2 ml) lidokainy wstrzyknięto na miejscu, aby uniknąć jego rozprzestrzeniania się w roztworze. Po 2 godzinach ulgę, ból powrócił i pozostał wyłącznie w regionie związane z prawej poprzecznej mega-apophysis. To właśnie wtedy postanowił przeprowadzić resekcji poprzecznej mega-apophysis. Nie było żadnych komplikacji, a pacjent został wypisany ze szpitala dwa dni po zabiegu z 90% poprawę w dolnej części pleców; w sześciu miesiąca obserwacji, nie miała bóle krzyża w ogóle.

W 1917 roku, Mario Bertolotti, włoski chirurg, był pierwszym autorem przedstawić potencjalny związek pomiędzy bólem krzyża i wrodzonych anomalii anatomicznych w ostatnim kręgu lędźwiowego, opisany jako "sakralna asymilacji z kręgów lędźwiowych" 3. Od tego momentu, zespół Term BERTOLOTTI został użyty do określenia obecności poprzecznej mega apophysis w kręgach lędźwiowych o cechach przejściowych związanych z dolnej części pleców 22.

Czterech do siedmiu procent pacjentów z bólami krzyża obecnego kręgu przejściowego 1,21,23,24. Castellvi et al. 23 analizowano 200 pacjentów z myelographic ustaleń dyskopatii lędźwiowej i odkrył kręgów o cechach przejściowych w 60 przypadkach. Autorzy proponowali klasyfikację czterech grup na podstawie cech morfologicznych nieprawidłowym kręgu.

W niedawnym badaniu obejmującym pacjentów z chorobą zwyrodnieniową dysku (DDD), częstsze występowanie kręgu przejściowego stwierdzono w najmłodszej grupie (przedstawienia w wysokości do 10% pacjentów poniżej 30 roku życia z DDD) w porównaniu z populacją ogólną 5.

Obecnie istnieje niewiele badań dotyczących wpływu biomechanicznych związanych z występowaniem kręgów przejściowego. Postawiono hipotezę, że ruch między kręgami przejściowego i kość krzyżowa jest zmniejszona, a asymetryczne. Ta asymetria może doprowadzić do wczesnych zmian zwyrodnieniowych w obrębie "neoarticulation" albo w ramach normalnej przeciwnej aspekt stawów 2. powodującego ból fasetowanie 4.

W dodatku do zmniejszenia ruchu, to zakłada się, że naprężenia biomechaniczne przekazywane do górnego odcinka kręgowego ruchomej może przyspieszyć 22,23,25 degeneracji dysku. Elster et al. 2 odnotowano większą częstość występowania wypuklinami tarczowych związanych z chorobą zwyrodnieniową dysku powyżej segmentu przejściowego. Z drugiej strony, płyta pomiędzy kręgiem przejściowym i sacrum jest zwykle zwłóknienia i zawiera mało materiału jądrowego. Tini et al. 21 wykazały, że bardzo niewiele wypuklinami tarczowe występować na tym samym poziomie. W rzeczywistości, ostatnie serie potwierdziły, że lędźwiowe krążki bezpośrednio powyżej kręgu przejściowego mieć wyższą częstość występowania zwyrodnienia i tych pomiędzy kręgami przejściowym i sacrum są znacznie mniej prawdopodobne, aby przerodzić 25.

Diagnostyka obrazowa niskiej ból pleców zwykle obejmuje rentgenowskie, CT skanowania i MRI. Do oceny kręgiem przejściowym, filmy rentgenowskie w przodu i do tyłu, boczne i ukośne przypadki mają szczególne znaczenie. Tomografia komputerowa może być pomocne w identyfikacji związanych zwężenia osteofity i obszarów rozsiane wokół punktu styku mega-apophysis z biodrowych lub bocznego kości krzyżowej. Rezonans magnetyczny jest standardową metodą studiowania DDD oraz ewentualne związane wypuklinami płyt, które zostały wykazane występuje częściej w zespole BERTOLOTTI użytkownika.

Bone scyntygrafia może ujawnić proces zapalny w obrębie stawowych aspektów, w szczególności na poziomie mega-apophysis 8. chociaż niektórzy autorzy uważają, że zapalenie stawów nie jest bezpośrednią przyczyną bólu u wszystkich pacjentów, jak wielu pacjentów z zespołem BERTOLOTTI są młodzi i mają "zimno" skany kości 22. emisji pojedynczych fotonów tomografii komputerowej mogą być użyteczne w identyfikacji potencjalnych kandydatów do miejscowego naciekania znieczulającego i przyszłych bloków częstotliwości radiowej 26.

Początkowe leczenie zespołu BERTOLOTTI, tak jak w przypadku innych przyczyn bólów krzyża, kliniczne, w tym kombinacji NLPZ i rehabilitacyjnym fizykoterapii. Wydajność znieczulających bloków na poziomie przegubu pomiędzy mega apophysis i kości biodrowej, kości krzyżowej lub mogą być skuteczne w leczeniu bólu tymczasowo w niektórych przypadkach. To było przydatne w identyfikacji pochodzenia bólu, chociaż żaden z poprzednich badań potwierdziły prognostyczną wartość tej procedury. Bloki te powinny być wykonane z minimalną ilością środka znieczulającego dostarczanego dokładnie do punktu.

Z naszego doświadczenia wynika, konwencjonalne neuroliza częstotliwości radiowej okazała się być bezpieczna, nieinwazyjna procedura tych przypadkach, które uległy poprawie z znieczulających bloków, zapewniając znaczącą ulgę w bólu i wspomagania przyszłych programów rehabilitacji fizycznej 6. Niemniej jednak zwolnienie może mieć charakter tymczasowy, przy czym główne badania w sprawie o skuteczności Termolezja są wymagane. Chirurgiczna resekcja poprzecznej mega-apophysis w objawowym miejscu może być wskazane w tych przypadkach opornych związanych ze zdegenerowanych aspektach 27. Nasi pacjenci doświadczyło całkowitej remisji objawów po operacji i pozostał bezobjawowo aż do końca okresu obserwacji.

Choroba zwyrodnieniowa płyta jest zarządzany zgodnie ze wskazaniami i specyfiki każdego przypadku. Arsenale terapeutyczna DDD obejmuje chirurgiczne mikrodiscektomii, nucleolysis i artrodezie 5. Ta ostatnia polega wszawy śruby, transforaminal fuzji lędźwiowej międzytrzonowe (TLIF), Fusion tylnego odcinka lędźwiowego międzytrzonowe (PLIF), a ostatnio, przedniego odcinka lędźwiowego międzytrzonowe fuzyjnych (ALIF). (Patrz proponowanego algorytmu diagnostyczno-terapeutyczne).

Pomimo istnienia znacznej liczby pacjentów bezobjawowych kręgi przejściowe związane z nieprawidłowym poprzecznym mega apophysis może być przyczyną bólu krzyża w innych. Objaw ten może być związany z postępującymi zmianami w biomechaniki kręgosłupa, generujących nienormalnego przeciążenia wagi u stawowych aspektów i przyległym zwyrodnienie krążka międzykręgowego. Nieprawidłowy kontakt boczne poprzecznej mega-apophysis z sacrum i kości biodrowej może być również źródłem miejscowy ból.

Być może ze względu na jego rzadkie występowanie, patofizjologia zespołu BERTOLOTTI jest wciąż niejasna i nie ma zgody co do najodpowiedniejszego leczenia dla każdego pacjenta. Ze względu na swoje wieloczynnikowo przyczyn i wspólnych ustaleń bólami krzyża w populacji ogólnej, staje się niezbędne, aby odróżnić ból pleców spowodowane poprzecznym kontakcie mega Apophysis z sacrum z innych źródeł bólu pleców u pacjentów z zespołem BERTOLOTTI użytkownika. Bazując na naszym doświadczeniu proponujemy algorytm aby zidentyfikować podgrupę chorych z zespołem BERTOLOTTI w którym poprzeczna mega Apophysis może być przypisany jako przyczyna bólów krzyża; W konsekwencji pacjenci ci mogą korzystać z resekcji chirurgicznej.

1. Brault JS Smith J, Kurier BL. Częściowa resekcja kręg przejściowy lędźwiowo dla przeciwnej facetogenic bólu. Spine 2001; 26: 226-229. [Linki]

2. Elster AD. Zespół BERTOLOTTI za revisited. Przejściowy kręgi kręgosłupa lędźwiowego. Spine 1989; 14: 1373-1377. [Linki]

3. Bertolotti M. Contributo alla conoscenza dei Vizi di differenzazione Regionale del rachide con speciale riguardo wszystkie assimilazione sacrale della v. Lombare. Radiol Med 1917; 4: 113-144. [Linki]

4. Avimadje M goupille P Jeannou J, et al. Artykuł przeglądowy. Może nietypowy lędźwiowo-krzyżowego lub lędźwiowo-biodrowego przegubu powodować bóle krzyża? Retrospektywna analiza 12 przypadków. Rev Rhum Engl Ed 1999; 66: 35-39. [Linki]

5. Quinlan JF, Duke D, zespół Eustachy S. BERTOLOTTI za: przyczyną bólu pleców u młodych ludzi. J Bone Joint Surg 2006; 88: 1183/86. [Linki]

6. Endo K, Ito K Ichimaru K, et al. Przypadek ciężkim bólem krzyża związanego z chorobą Richard (lędźwiowo kręgu przejściowy). Minim Inwazyjne Neurosurg 2004; 47: 253-255. [Linki]

7. Brenner AK. Zastosowanie lędźwiowo manipulacji obszaru i ćwiczeń terapeutycznych do pacjenta z lędźwiowo kręgu przejściowego i dolnej części pleców. J Orthop Sports Phys Ther 2005; 35: 368-376. [Linki]

8. Connolly PR d’Hemecourt PA, SA Connolly i in. Szkieletowa scyntygrafia młodych pacjentów z bólami krzyża i lędźwiowo kręgu przejściowego. J Med 2003 Nuci; 44: 909-914. [Linki]

9. Dai L. lędźwiowo kręgi przejściowe i bóle pleców. Bull Hosp Jt Dis 1999; 58: 191-193. [Linki]

10. Delport EG Cucuzzella TR Kim N, et al. Lędźwiowo kręgi przejściowe: występowanie w serii kolejnych pacjentów. Ból Lekarz 2006; 9: 53-56. [Linki]

11. Hughes RJ, Saifuddin A. Numeracja lędźwiowo kręgów przejściowego w MRI: rola więzadeł iliolumbar. AJR Am J Roentgenol 2006; 187: 59-65. [Linki]

12. Hughes RJ, Saifuddin A. Obrazowanie lędźwiowo kręgów przejściowego. Clin Radiol 2004; 59: 984-991. [Linki]

13. Luoma K Vehmas T Raininko R, i in. Lędźwiowo kręg przejściowy: stosunek do degeneracji dysku i ból pleców. Spine 2004; 29: 200-205. [Linki]

14. MacLean JG Tucker JK, Latham JB. Radiologicznym występy w wypadnięcia dysku lędźwiowego. J Bone Joint Surg Br 1990; 72: 917-920. [Linki]

15. Znaki RC Thulbourne T. Infiltracja anomalnych lędźwiowo artykulacji. Steryd i zastrzyki znieczulające w 10 kręgosłup pacjentów. Acta Orthop Scand 1991; 62: 139-141. [Linki]

16. O’Driscoll CM, Irwin A Saifuddin A. Zmiany w morfologii skrzyżowaniu lędźwiowo na strzałkowej MRI: Korelacja z czystym radiografii. Szkieletowa Radiol 1996; 25: 225-230. [Linki]

17. Otani K, Konno S, Kikuchi S. lędźwiowo kręgi przejściowe i nerwów korzeniowych objawy. J Bone Joint Surg Br 2001; 83: 1137/40. [Linki]

19. Peterson CK Bolton J W Hsu et al. Przekrojowe badanie porównujące poziom bólu i niepełnosprawności u pacjentów z bólami krzyża i bez przejściowego lędźwiowo kręgów. J Physiol manipulacyjne Ther 2005; 28: 570-574. [Linki]

20. Taskaynatan MA, Izci Y Ozgul A, et al. Znaczenie kliniczne wad wrodzonych lędźwiowo w populacji młodych mężczyzn z długotrwałym bólem krzyża. Spine 2005; 30: 210-213. [Linki]

21. Tini PG, Wieser C, Zinn WM. Kręg przejściowy kręgosłupa lędźwiowo: jego klasyfikacji radiologicznych, częstości występowania, oraz znaczenie kliniczne. Rheumatol Rehabilitation 1977; 16: 180-185. [Linki]

22. Jönsson B Strömqvist B, Egund N. Anomalna lędźwiowo stawy i bóle pleców. Ocena i leczenie. Spine 1989; 14: 831-834. [Linki]

23. Castellvi AE, Goldstein LA, Chan DP. Lędźwiowo kręgi przejściowe i ich związek z lędźwiowych zewnątrzoponowe wad. Spine 1984; 9: 493-495. [Linki]

24. MacGibbon B, Farfan HF. Radiologiczne badanie różnych konfiguracjach kręgosłupa lędźwiowego. Spine 1979; 4: 258-266. [Linki]

25. Aihara T Takahashi K, Ogasawara A, et al. Zwyrodnienie krążka międzykręgowego kręgosłupa lędźwiowo związane z przejściowym: kliniczne i badania anatomiczne. J Bone Joint Surg 2005; 87: 687-691. [Linki]

26. De Maeseneer M Lenchik L Everaert H, et al. Artykuł przeglądowy. Ocena ból w dole pleców z scyntygrafii kości i SPECT. Radiographics 1999; 19: 912-914. [Linki]

27. Santavirta S Tallroth K Ylinen P, et al. Chirurgiczne leczenie zespołu BERTOLOTTI za: follow-up 16 pacjentów. Arch Orthop Trauma Surg 1993; 112: 82-87. [Linki]

Dra. Zniszczyćília Grando SóRIA – Instituto de Neurologia de Curitiba – Rua Jeremias Maciel Perretto 300 – 81210-310 Curitiba PR – Brazylia. E-mail: mgsoria@gmail.com.

RELATED POSTS

 • Lędźwiowego objawy bólowe

  Poniżej opisujemy objawy i możliwości leczenia dla danego typu bólu pleców z lędźwiowego zwężenie kanału kręgowego. Ta treść jest wyłącznie do celów edukacyjnych i nie zastępuje rozmowę z…

 • Lędźwiowego Facet Syndrome – Physiopedia …

  Strategia Szukaj Lędźwiowego [I] Facet [I] Syndrom (Pubmed) Lędźwiowego [I] Facet [I] Syndrom [I] Terapia (Pubmed) Lędźwiowo Facet Syndrome Leczenie i zarządzanie interwencyjne terapie…

 • Lędźwiowego objawy bólowe

  lędźwiowego kręgosłupa W klasycznym przypadku odcinka lędźwiowego kręgosłupa, przestrzeń między tarczami w kręgosłupie lędźwiowym zostaje zawężony. W efekcie u pacjenta wystąpi drętwienie,…

 • Lędźwiowego objawy bólowe

  Kręgosłupa piersiowego jest również nazywany górnej części pleców, w środku pleców lub mid-back. Objawy bólu klatki piersiowej wpływa na środkowy 12 kręgów, znany jako T1 do T12. To różni się…

 • Bliski pleców, środkowe tylne objawy bólowe.

  Bliski Back Pain Bliski ból pleców jest coraz bardziej powszechne dolegliwości. Na szczęście dla większości ludzi w średnim ból pleców jest stosunkowo łatwe do naprawienia. Objawy związane ze…

 • Lędźwiowego kręgosłupa obraz kliniczny …

  Abstrakcyjny Słowa kluczowe: Bóle krzyża, kręgosłupa, osteofitu, choroby zwyrodnieniowe dysku Międzykręgowy osteochondrosis Wprowadzenie Pomimo wysokiej częstości występowania bólów krzyża w…

Comments are closed.